VisitHerning
EM Damehåndbold 2020

Program til EM i Kvindehåndbold 2020

Her finder du programmet for EM i Kvindehåndbold 2020. 

Grupper til EM 2020

Gruppe A i Herning: Frankrig, DANMARK, Montenegro, Slovenien
Gruppe B i Herning: Rusland, Sverige, Spanien, Tjekkiet
Gruppe C i Kolding: Holland, Ungarn, Serbien, Kroatien
Gruppe D i Kolding: Rumænien, Norge, Tyskland, Polen

Indledende kampe

Gruppe A i Herning

4. december 2020 kl. 18.15: Frankrig - Montenegro / 24:23
4. december 2020 kl. 20.30: Danmark - Slovenien / 30:23

6. december 2020 kl. 18.15: Slovenien - Frankrig / 17:27
6. december 2020 kl. 20.30: Montenegro - Danmark / 19:28

8. december 2020 kl. 18.15: Montenegro - Slovenien / 26:25
8. december 2020 kl. 20.30: Frankrig - Danmark / 23:20

Se program og resultater for Gruppe A på women2020.ehf-euro.com 

 

Gruppe B i Herning

3. december 2020 kl. 18.15: Rusland - Spanien / 31:22
3. december 2020 kl. 20.30: Sverige - Tjekkiet / 27:23

5. december 2020 kl. 18.15: Tjekkiet - Rusland / 22:24
5. december 2020 kl. 20.30: Spanien - Sverige / 23:23

7. december 2020 kl. 18.15: Spanien - Tjekkiet / 27:24
7. december 2020 kl. 20.30: Rusland - Sverige / 30:26

Se program og resultater for Gruppe B på women2020.ehf-euro.com

 

Gruppe C i Kolding

4. december 2020 kl. 18.15: Ungarn - Kroatien / 22:24
5. december 2020 kl. 20.30: Holland - Serbien / 25:29

6. december 2020 kl. 16.00: Serbien - Ungarn / 26:38
6. december 2020 kl. 18.15: Kroatien - Holland / 27:25 

8. december 2020 kl. 18.15: Serbien - Kroatien / 24:25
8. december 2020 kl. 20.30: Holland - Ungarn / 28:24

Se program og resultater for Gruppe C på women2020.ehf-euro.com

 

Gruppe D i Kolding

3. december 2020 kl. 18.00: Rumænien - Tyskland / 19:22
3. december 2020 kl. 20.30: Norge - Polen / 35:22

5. december 2020 kl. 16.00: Polen - Rumænien / 24:28
5. december 2020 kl. 18.15: Tyskland - Norge / 23:42

7. december 2020 kl. 18.15: Tyskland - Polen / 21:21
7. december 2020 kl. 20.30: Rumænien - Norge / 20:28

Se program og resultater for Gruppe D på women2020.ehf-euro.com

 

Mellemrunder

Gruppe I: Rusland, Frankrig, Danmark, Sverige, Spanien, Montenegro
Kampene spilles i Herning
Se program og resultater for Gruppe I

Gruppe 1

10. december 2020 kl. 18.15: Montenegro - Rusland / 23:24
10. december 2020 kl. 20.30: Frankrig - Spanien / 26:25

11. december 2020 kl. 18.15: Frankrig - Rusland / 28:28
11. december 2020 kl. 20.30: Danmark - Sverige / 24:22

13. december 2020 kl. 18.15: Montenegro - Sverige / 31:25
13. december 2020 kl. 20.30: Danmark - Spanien / 34:24

15. december 2020 kl. 16.00: Montenegro - Spanien / 26:26
15. december 2020 kl. 18.15: Frankrig - Sverige / 31:25
15. december 2020 kl. 20.30: Danmark - Rusland / 30:23

Gruppe II: Norge, Kroatien, Holland, Tyskland, Ungarn, Romænien
Kampene spilles i Kolding
Se program og resultater for Gruppe II

Gruppe 2

10. december 2020 kl. 18.15: Kroatien - Romænien / 25:20
10. december 2020 kl. 20.30: Holland - Norge / 25:32

12. december 2020 kl. 16.00: Ungarn - Tyskland / 25:32
12. december 2020 kl. 18.15: Kroatien - Norge / 25:36

14. december 2020 kl. 18.15: Holland - Tyskland / 28:27
14. december 2020 kl. 20.30: Ungarn - Romænien / 26:24

15. december 2020 kl. 16.00: Holland - Romænien / 35:24
15. december 2020 kl. 18.15: Kroatien - Tyskland / 23:20
15. december 2020 kl. 20.30: Ungarn - Norge / 21:32

Finaleweekend

Spilles i Herning
Se program og resultater for finaleweekend

Placeringskampe (5. / 6. pladsen)
18. december 2020 kl. 15.30: Rusland - Holland

Semifinaler
18. december 2020 kl. 18.00: Frankrig - Kroatien
18. december 2020 kl. 20.30: Norge - Danmark

Finaler
20. december 2020 kl. 15.30: L 44 - L 45
20. december 2020 kl. 18.00: W 44 - W 45