©  Foto:

Påske på Frilandsmuseet Herning

31. marts kl. 10.00 - 13.00.
Museum Midtjylland byder velkommen til påske på Frilandsmuseet Herning med fokus på gamle traditioner og fælles oplevelser. Dagen byder på påskeaktiviteter for både børn og voksne i historiske omgivelser.

I påskeværkstedet kan familiens yngste male æg og klippe gækkebreve. De malede æg bruges senere til æggevæddeløb i museumshaven, og der bliver også mulighed for at prøve den gamle leg æggetrantning.

Frilandsmuseet Hernings frivillige i Landsbylauget åbner de historiske huse, og hele familien kan prøve forskellige gamle lege. Der er desuden mulighed for at besøge udstillingen Jens Nielsens Bondegård, hvor mere end 100 perspektivkasser fortæller om årets gang på en dansk bondegård omkring år 1900.

Arrangementet er åbent for alle, tilmelding er ikke nødvendig, og der er gratis entré