©  Foto:

Dejlig er Jorden | Julekoncert 2025

Lørdag 20. december 2025 kl. 15.00.

Julestemningen er sikret, når nogle af Hernings dygtigste sangere og musikere slår tonen an til årets mest elskede højtid. Det foregår 20. december 2025 i MCH Herning Kongrescenter, hvor Hernings nye musikalske juletradition, koncerten ’Dejlig er Jorden’, fylder koncertsalen og publikums hjerter med smuk julemusik, varme og forventning.

Du kan glæde dig til en stor musikalsk juleoplevelse

Tonerne leveres igen af Herning Kirkes Drengekor, MidtVest Pigekor og Ensemble MidtVest – samt gæstesolister, som vi glæder os til at præsentere senere.

Der venter et overdådigt repertoire med både nyt og gammelt, klassisk og jazzet, muntert og melankolsk – kort sagt, hele paletten af julestemninger, så børn og voksne kan gå fra koncerten med velkendte toner i ørerne, flotte visuelle scenerier på nethinden og store oplevelser i julehjertet.

TID

Lørdag 20. december 2025 kl. 15.00

Kl. 14.00: Kongrescentret åbnes
Kl. 14.30: Dørene til salen åbner
Kl. 15.00: 1. afdeling, ca. 45 min
Kl. 15.45: Pause på ca. 20 min.
Kl. 16.05: 2. afdeling, ca. 45 min.
Kl. 16.50: Koncerten forventes at slutte

Gør din koncertaften komplet
Spis godt på en lokal restaurant efter koncerten og slap af med en overnatning.